Udostępnij stronę Centrum Sztuki Wokalnej

social facebook

„Szlakiem Podkarpackich Legend i Historii” – powstaje wyjątkowy album o dziedzictwie regionu

Ruszyła produkcja wyjątkowego projektu muzycznego „Szlakiem Podkarpackich Legend i Historii” – autorskiego albumu, którego celem jest promocja kulturowego dziedzictwa województwa podkarpackiego poprzez muzykę, słowo, historię i lokalne legendy.

Projekt realizuje Fundacja Wspierania Kultury i Sztuki Carpathia, a jego współorganizatorem jest Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie. Przedsięwzięcie realizowane jest przy współpracy z Województwem Podkarpackim.

Album będzie muzyczną podróżą po niezwykłych miejscach regionu – tych dobrze znanych, ale również takich, których historie i legendy nie zawsze funkcjonują w szerokim obiegu współczesnej kultury. Wśród miejsc, które stały się inspiracją dla powstających utworów, znalazły się m.in. Kalwaria Pacławska, Zamek w Baranowie Sandomierskim, Zamek w Zagórzu, Dukla, Borek Stary, Leżajsk, Rzeszów oraz Blizne.

Na album złoży się 12 utworów, w tym 11 nowych kompozycji inspirowanych historią i legendami Podkarpacia oraz „Modlitwa obozowa” Adama Kowalskiego – utwór szczególnie związany z historią regionu i Rzeszowem.

To projekt, który świadomie odchodzi od prostego odtwarzania tradycyjnych opowieści. Powstające utwory są oryginalnymi kompozycjami, które twórczo interpretują podkarpackie dziedzictwo i nadają mu współczesny, muzyczny wymiar. Autorką muzyki do prawie wszystkich utworów jest Anna Czenczek, natomiast teksty powstały we współpracy Anny Czenczek i Janusza Koryla. Utwór „Podkarpackie tajemnice” został skomponowany przez Piotra Nowaka i Annę Czenczek, a „Modlitwa obozowa” jest autorstwa Adama Kowalskiego.

Muzyka opowie o miejscach i ludziach

Każda z kompozycji przenosi słuchacza do innej części Podkarpacia i odsłania kolejną historię.

„O wieczności szumią drzewa” opowiada legendę związaną z Kalwarią Pacławską i hrabią Andrzejem Maksymilianem Fredrą. „Diabelska wyliczanka” sięga do niezwykłej historii kościoła w Porębach Dymarskich i postaci diabła Tutivillusa. „Pieśń o matczynej miłości” przypomina historię związaną z rzeszowskim klasztorem Bernardynów.

W kolejnych utworach pojawiają się m.in. legenda o kamiennym rycerzu z Zagórza, historia wielkiego pożaru Zamku w Baranowie Sandomierskim, postać księżnej Gabryelli Męcińskiej z Dukli, opowieść o cudownym źródełku w Borku Starym oraz historia objawień Matki Bożej w Leżajsku.

Nie zabraknie także historii związanych z Przemyślem i Bliznem. „Kolęda anielska” nawiązuje do niezwykłego spotkania, do którego według przekazu miało dojść w XIX wieku w Przemyślu, natomiast „Przybądź do nas Archaniele” opowiada legendę o cudownym ocaleniu mieszkańców Bliznego podczas najazdu tatarskiego.

Całość dopełnia utwór „Podkarpackie tajemnice”, będący swoistym muzycznym podsumowaniem niezwykłego świata legend, opowieści, ludzkich lęków, nadziei, wiary i marzeń, które przez wieki kształtowały kulturowy obraz regionu.

Album, który ma opowiadać o Podkarpaciu

„Szlakiem Podkarpackich Legend i Historii” ma być czymś więcej niż tradycyjnym wydawnictwem muzycznym. Każdemu utworowi towarzyszyć będzie opis historyczny i kulturowy miejsca, dzięki czemu album przyjmie formę muzyczno-literackiej opowieści o regionie.

– Chcemy poprzez muzykę opowiedzieć o Podkarpaciu – o miejscach, które mają swoją niezwykłą historię, o legendach przekazywanych przez pokolenia, o duchowości, wierze, ale także o ludzkich emocjach. Zależy nam na tym, aby te historie otrzymały nowe życie i dotarły również do młodego pokolenia. Muzyka daje możliwość opowiadania o dziedzictwie w sposób współczesny, emocjonalny i uniwersalny – mówi dr Anna Czenczek, Prezes Fundacji Wspierania Kultury i Sztuki „Carpathia”, dyrektor Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie, pomysłodawczyni i producent projektu.

Produkcja albumu obejmuje m.in. przygotowanie aranżacji, pracę muzyków, sesje nagraniowe solistów i grupy artystycznej Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie.

Premiera i wydanie albumu zaplanowane są do 20 listopada 2026 roku.

„Szlakiem Podkarpackich Legend i Historii ma stać się nie tylko zapisem muzycznej podróży po regionie, ale także nowoczesną formą promocji jego historii, kultury i miejsc, które tworzą wyjątkową tożsamość Podkarpacia.

Organizator: Fundacja Wspierania Kultury i Sztuki „Carpathia”

Współorganizator: Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie

Partner projektu: Województwo Podkarpackie

Współpraca : Centrum Sztuki Wokalnej

Darczyńca : Firma Roman Chudzik

LOGOTYPY1 LOGOTYPY2 LOGOTYPY4
     
LOGOTYPY3 1 LOGOTYPY6  

 

plyta cd ave regina