Udostępnij stronę Centrum Sztuki Wokalnej

social facebook

CENTRUM SZTUKI WOKALNEJ W RZESZOWIE KONCERTUJE!

JUŻ 2 MAJA PRZY RZESZOWSKIM ZAMKU MŁODZI WOKALIŚCI ZAŚPIEWAJĄ W KONCERCIE PATRIOTYCZNYM – „NAPRZÓD, DO BOJU ŻOŁNIERZE”!

Już 2 maja 2024r. odbędzie się Podkarpacki Festiwal Patriotyczny im. mjr. Adama Kowalskiego organizowany przez Wojewódzki Dom Kultury oraz Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego. Od godz. 12.30 przy rzeszowskim zamku odbędzie się wiele atrakcji, a wśród nich występ artystów Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie pod kierunkiem Anny Czenczek.

Serdecznie zapraszamy w czwartek 2 maja, o godz. 16.30 na plenerowy koncert patriotyczny pt. „Naprzód do boju żołnierze!”.

Autorem i twórcą projektu „Zakazane Piosenki – Naprzód, do boju żołnierze!” jest dr Anna Czenczek. Inspiracją dla nazwy projektu był termin pochodzący z muzycznego filmu fabularnego pt. „Zakazane piosenki” w reżyserii Leonarda Buczkowskiego. Tytułowe zakazane piosenki były utworami antyniemieckimi, które powstawały w czasach II wojny światowej „na ulicach” okupowanych miast. Tworzyły je orkiestry podwórkowe i uliczni śpiewacy. Projekt zawiera utwory z filmu a także, pieśni wojskowe, patriotyczne i legionowe, które śpiewali walczący żołnierze lub je tworzyli w czasie walk.

Wybór repertuaru został dokonany tak, aby był zróżnicowany i atrakcyjny szczególnie dla młodych odbiorców, a tym samym wpływał na upowszechnianie wiedzy na temat polskiego doświadczenia historycznego, tradycji narodowej, historii kultury polskiej. Projekt ma również istotną wartość dla promocji tradycji oręża polskiego, przyczyni się do rozbudzania i kształtowania postawy patriotycznej, obywatelskiej,  pro obronnej. Ma również za zadanie promować twórczość regionalną – ponieważ zawiera utwory napisane przez żołnierza, legionistę i poetę pochodzącego z Rzeszowa - Adama Kowalskiego. Podczas koncertu widzowie będą mogli usłyszeć utwory takie jak m.in. „Leci liście z drzewa”, „Czerwone jabłuszko”, „Rozszumiały się wierzby płaczące”, „Teraz jest wojna”, „Serce w plecaku”.

Premiera koncertu odbyła się 27 września w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie, w wykonaniu Danuty Błażejczyk i Artystów Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie pod kierunkiem Anny Czenczek, z towarzyszeniem Zespołu Muzycznego, z okazji 84. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego.

Pomysł, scenariusz,  przygotowanie i opracowanie wokalne, opieka artystyczna, producent – Anna Czenczek
Ruch sceniczny – Bernadetta Wojtuń-Sikora, Klaudia Czenczek

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!
plyta cd ave regina